i ! Форумът на Новото Време Ви Казва – Bonis nocet, qui malis parcit ! i
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

i ! Форумът на Новото Време Ви Казва – Bonis nocet, qui malis parcit ! i


 
PortalИндексГалерияТърсенеПоследни снимкиВходРегистрирайте се
Търсене
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Keywords
силвина белопойчева негър Георги изворски
Latest topics
» Нашият нов сайт - "Апокрифна Академия"
ЗА СМЕХОТВОРНОТО НИ НАРОДНО ТВОРЧЕСТВО Icon_minitimeЧет Юни 22, 2017 8:13 am by форум

» Форумът на Новото Време, през 2016г
ЗА СМЕХОТВОРНОТО НИ НАРОДНО ТВОРЧЕСТВО Icon_minitimeПет Сеп 09, 2016 8:16 am by форум

» ЗАЩО: '' НЯМА НЕНАКАЗАНО ДОБРО ''
ЗА СМЕХОТВОРНОТО НИ НАРОДНО ТВОРЧЕСТВО Icon_minitimeПет Яну 08, 2016 1:01 am by Bebo

» Една светлинка изгасна от този свят...
ЗА СМЕХОТВОРНОТО НИ НАРОДНО ТВОРЧЕСТВО Icon_minitimeПет Юни 13, 2014 9:05 am by kotarak777

» ОБРЪЩЕНИЕ ДО ФОРУМА XCOMBG. NET :)
ЗА СМЕХОТВОРНОТО НИ НАРОДНО ТВОРЧЕСТВО Icon_minitimeЧет Апр 03, 2014 3:08 pm by Лѝмона

» ...ЗА СМИРЕНИЕТО
ЗА СМЕХОТВОРНОТО НИ НАРОДНО ТВОРЧЕСТВО Icon_minitimeЧет Апр 03, 2014 2:42 pm by Лѝмона

» Единствената истинска гледна точка на Вегетарианство и следващият му етап Веганство.
ЗА СМЕХОТВОРНОТО НИ НАРОДНО ТВОРЧЕСТВО Icon_minitimeПет Мар 28, 2014 6:57 pm by Лѝмона

»  НЕЩА, КОИТО ДОКОСВАТ...
ЗА СМЕХОТВОРНОТО НИ НАРОДНО ТВОРЧЕСТВО Icon_minitimeПет Мар 28, 2014 9:44 am by kotarak777

»  ЩО Е ТОВА НЕЩО МОРАЛНА ШИЗОФРЕНИЯ
ЗА СМЕХОТВОРНОТО НИ НАРОДНО ТВОРЧЕСТВО Icon_minitimeЧет Мар 27, 2014 12:17 pm by kotarak777

Май 2024
ПонВтоСряЧетПетСъбНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
КалендарКалендар

 

 ЗА СМЕХОТВОРНОТО НИ НАРОДНО ТВОРЧЕСТВО

Go down 
3 posters
АвторСъобщение
Лѝмона

Лѝмона


Rara Avis : 706

ЗА СМЕХОТВОРНОТО НИ НАРОДНО ТВОРЧЕСТВО Empty
ПисанеЗаглавие: ЗА СМЕХОТВОРНОТО НИ НАРОДНО ТВОРЧЕСТВО   ЗА СМЕХОТВОРНОТО НИ НАРОДНО ТВОРЧЕСТВО Icon_minitimeПон Юни 24, 2013 7:23 am


 На времето, помня, как на гости на шоуто на Слави беше поканен италианския певец Дзукеро. Слави с горда гордост реши да му вземе акъла, като му покаже нашите прословути неравноделни тактове на народните ни ритми. Засвири оркестъра и Дзукеро на първата секунда назова точно какъв е такта. Слави посърна. Къде си тръгнАл бе Сла-а-ви-и-и, такъв голям музикант да мислиш, че ше учудиш...

Като се замисля за това наше народно творчество...Защо така ме напушва някаква смесица между смях и срам. Де да знам...Още от малък, като видех да се хванат на орО, гледах с някакво детско недоумение и ми се струваше толкова жалко и неестествено, та чак се дръпвах много настрани. Скачат като скопени зайци нещо там, а на лево се дърпат, а на десно, все не могат да решат. Па като бият с тея цървули по тая изстрадала и без това Земя, бие бие, ситни нещо, рови като кокошка...Като турили тея безумни калпаци, като натегнали десет ката пояси, като обули тея потури с гнусно и многозначително дъно, дето изглеждат като на...с..рани...Апа тея жени с тея грозни забрадки, с тея пендари да дрънкат като плашила. И това хващане за ръце..Не е ли това манталитета на страхливия, да се хване, белким стане по-силен с мнозинството. Па едни безумни комбинации на цветове, точно както ни е знамето–абсурдна комбинация на зелено с червено. Тея два цвята по никакъв начин не се съчетават, ама какво да правиш, не всеки има вкус. Гледам другите знамена, даже африканските са по-добре измислени. Зелено с червено...е нема такава грозна комбинация...единствен конкурент й е може би кафяво с болнично зелено. Имам чувство, че ако се бяха сетили, точно такова щяха да го ушият. Как са пропуснали! Да не смеем да го развеем после пред света. Изобщо, все нещо не ни върви на хубави знамена–конски опашки, зелено с червено...абе..

А като извият с тея носови постановки жените в песните, като ти задълбаят с тея високи децибели в мозъка, па като им чуеш и текстовете, направо си разбираш цялата ни изпаднала и отчаяна народопсихология. '' жЕна ке ти умОрим, кво беше там, дечиня ке гледам... на черна чума ше се превърнем, само с тебе ке бидем'' Какво му се натрапваш ма кранто, не те иска човека, ОставИ го на мира! Абе, нали разбирате защо в тая държава магията е толкова разпространена. Защото песни като тая наистина показват цялата демонична злоба на българина. И като я запеят тая песен-заклинание, а народа се кефи. Колко ли човека са се замислили наистина що за абсурдна песен на мозък–убиец може да измъдри такива злокобни закани. Е това е, българина така разбира любовта. По-точно казано, така силно не я разбира.
  ХорА, ръченици, дзипане, у-пане, о-пане,тропкане, въртене в кръг до откат, а после на другата страна, рипане, припадане на коленца, уха-а, иха-а...дребна работа, несериозна така.
Бях веднъж на морето и попаднах на една руска танцова група. Преди нея наще смешници извиха едно ми ти просташко и гордо хоро, как си знаем. Излязоха след тях руснаците и им скриха калпаците направо. Направо ги разбиха...не че съм русофил, дори напротив, ама нещо, което наистина е хубаво, не можеш да не му го признаеш. Ами Гърция? Бил съм в Гърция и съм гледал програма с певци. Къде сме тръгнали изобщо. Какви достолепни мъже и жени, с културно поведение, с маниери на Богове, па и хубави, па и облечени с мярка...Ей, толко години минаха, още не мога да забравя един гръцки певец. Като излезе на сцената, не мръдна с нито едно движение на тазобедрените стави, е така, стоеше без да мърда, гледаше в една точка и изпълваше цялото пространство с присъствието си, с гласа си и със Силата, която излизаше от душата му. Направо ни хипнотизира ей, цялото заведение не мръдна, забравихме да дишаме дори, такова чудо излизаше от него, такъв богат, дълбок и мощен глас, такъв интелект...абе направо Бог, казвам ви.
 А тея наще калпаци като се хванат на това селташко сдружение – хорото и народа като каже, че сме уникални, направо ми се ще да се смея с мегафон. Е така ще е, дребни хора, дребни вкусове, дребни идеали, дребни протести, дребни мирогледи, дребни постижения...ще им се поне в нещо да се видят специални, но....Да сме опазели народното ни творчество. От какво да го опазим? ОТ НЕГО САМОТО, викам аз. Впрочем, по хващанията на орОто ше ги познаете...............маломерните страхливи душички, деbouncebouncebouncebouncebouncebounce.


Върнете се в началото Go down
Aia¸.•*✿

Aia¸.•*✿


Rara Avis : 639

ЗА СМЕХОТВОРНОТО НИ НАРОДНО ТВОРЧЕСТВО Empty
ПисанеЗаглавие: Re: ЗА СМЕХОТВОРНОТО НИ НАРОДНО ТВОРЧЕСТВО   ЗА СМЕХОТВОРНОТО НИ НАРОДНО ТВОРЧЕСТВО Icon_minitimeВто Юни 25, 2013 9:00 am

Имам един неизбледняващ спомен от балетното училище. Когато влизахме в залата след народните танци, смърдеше на пот и леш. Пръскахме с дезодоранти и проветрявахме сумата си време след тях. И си слагаха ластични колани, за да не получават смъкване на органите. Е какво е сега това, така ли действат на хората народните танци? Като им причинява телесна повреда... Това говори само по себе си, нали? А пък тук гледах някакви деца облечени с народни носии, с някакви заклинателни треви по главите ходеха по къщите да пеят и хората им даваха пари. А как злокобно нареждаха...мен ме втресе направо. Абсолютно нищо красиво и градивно не намирам в народното ни творчество. Да сме се опазели като българи. Дребни мераци. Абе опазете се като ХОРА-а-а, това е важно. Граници, народности, простотии. Опазете се като хора, но не можете, за това искате разделения и граници!!! На кой в света му пука за нас и нашата народност. Да кажели поколенията след нас какви сме били юнаци с калпаци. История...Историята я няма, няма я...беше до вчера, какво сте се хванали за миналото като умиращ старец за парното пред кабинета на джипито... От кого искаме да се опазим като народ. Сами си рисуваме призраците и сами си се плашим от тях...

АКО ХОРАТА БЯХА НАИСТИНА ХОРА, НЯМАШЕ ДА ИМА НУЖДА ОТ НИКАКВИ ГРАНИЦИ и запазване на общността НАЛИ ТАКА...хора?


Границите и разделението се прави от малки хора, да си чертаят с тебешир къде им е оградата. И за това колко войни, колко погубено човечество, е точно за това разделение и защитаване на родното.

   КЪДЕ В КОСМОСА ВИДЯХТЕ ОЧЕРТАНИЯ НА ГРАНИЦИ И ЗАПАЗВАНЕ НА РОДНИ ГАЛАКТИКИ????

Човешката тъпотия и ограниченост е наистина тоооооолкова архаична и изостаналаmonkeymonkeymonkeymonkeymonkeymonkeymonkeymonkeymonkeymonkeymonkeymonkeymonkeymonkeymonkeymonkeymonkey......
Върнете се в началото Go down
patkan




Rara Avis : 589

ЗА СМЕХОТВОРНОТО НИ НАРОДНО ТВОРЧЕСТВО Empty
ПисанеЗаглавие: Re: ЗА СМЕХОТВОРНОТО НИ НАРОДНО ТВОРЧЕСТВО   ЗА СМЕХОТВОРНОТО НИ НАРОДНО ТВОРЧЕСТВО Icon_minitimeЧет Юли 11, 2013 9:51 pm

Според маститите родни езиковеди в употреба имаме около хиляда благопожелания и около седем хиляди люти клетви.Всичко това намира най-концентриран израз във фолклора ни,тъй като той е винаги следствие,а не първопричина.Той е резултат на всичко това,което сме-езичници,завистници,робски души,маломерие,несъществуващи народни герои и какво ли още не.
А многообразието му говори за тотално отчуждени една от друга общности,от което пък не е произлязло нищо добро.
Забелязали ли сте с какво излизаме пред света когато трябва да се представи нещо българско?Познахте,веднага идващ скачащите луди цървулковци и гайдите-пискуни.Явно няма с какво друго да изкрещим пред света.
Ненапълнените потури пък са свежо ехо от пет вековното ни турско робство,а цървулите вероятно от ежедневния ни бит.
Пиранята е прав-от фолклора ни се чува и лъха единствено мученето на Белчо и Сивушка,които впрегнати във вековната бразда не виждат нищо друго пред себе си.
Върнете се в началото Go down
Aia¸.•*✿

Aia¸.•*✿


Rara Avis : 639

ЗА СМЕХОТВОРНОТО НИ НАРОДНО ТВОРЧЕСТВО Empty
ПисанеЗаглавие: Re: ЗА СМЕХОТВОРНОТО НИ НАРОДНО ТВОРЧЕСТВО   ЗА СМЕХОТВОРНОТО НИ НАРОДНО ТВОРЧЕСТВО Icon_minitimeНед Юли 14, 2013 7:06 am

patkan написа:

Забелязали ли сте с какво излизаме пред света когато трябва да се представи нещо българско?Познахте,веднага идващ скачащите луди цървулковци и гайдите-пискуни.Явно няма с какво друго да изкрещим пред света.

Докато живеех в Англия, много често можеше да се видят дрехи по магазините им, които взаимстваха стила от '' Ромео и Жулиета''. И всички ги купуваха, защото бяха красиви. Питам се, ако нашето народно творчество е толкова хубаво, защо не виждам никого по улиците да взаимства от облеклото на народния ни стилscratch . А пък тази снимка ме кара да потръпвамNo . Изглежда ми толкова дивашка, изостанала и архаична...

ЗА СМЕХОТВОРНОТО НИ НАРОДНО ТВОРЧЕСТВО <a href=ЗА СМЕХОТВОРНОТО НИ НАРОДНО ТВОРЧЕСТВО 5zeu  

 А ето ги тези с тревите...незнам, диво ми идва на мен МНОГО!


ЗА СМЕХОТВОРНОТО НИ НАРОДНО ТВОРЧЕСТВО <a href=ЗА СМЕХОТВОРНОТО НИ НАРОДНО ТВОРЧЕСТВО Zp4p  

Мисля си, как ли бих легнала с един такъв ''мъж''...lol! То нито естетизъм, нито мъжественост, нито е хигиена...

 

ЗА СМЕХОТВОРНОТО НИ НАРОДНО ТВОРЧЕСТВО <a href=ЗА СМЕХОТВОРНОТО НИ НАРОДНО ТВОРЧЕСТВО Jm6a
Върнете се в началото Go down
patkan




Rara Avis : 589

ЗА СМЕХОТВОРНОТО НИ НАРОДНО ТВОРЧЕСТВО Empty
ПисанеЗаглавие: Re: ЗА СМЕХОТВОРНОТО НИ НАРОДНО ТВОРЧЕСТВО   ЗА СМЕХОТВОРНОТО НИ НАРОДНО ТВОРЧЕСТВО Icon_minitimeСъб Юли 27, 2013 11:13 pm

Първата прилича на турска потеря,тръгнала на наказателна акция.Все искаме да се отърсим от тия турцизми и все не можем.Или пък не искаме-сякаш с тях добиваме някакъв знак за идентичност.То не бяха сълзи по турски сериали,то не бяха турски думи,манджи,облекло,носии и какво ли още не.
От втората..ммм,избирам средната мацка,аз пък бих се прежалил с нея.Ако не друго поне ще ми остане спомена от красивия и череп.
Пък за границите-те са собственически израз на животинското маркиране на територия.Абсолютно същото е,няма значение дали е драсната с мускус или с каменна ограда с балчишки камък висока 2.20 м.Тук пак прозират его-то и неговия дом умът.Душата няма нужда от граници-цялата Вселена е неин дом.
Върнете се в началото Go down
Sponsored content





ЗА СМЕХОТВОРНОТО НИ НАРОДНО ТВОРЧЕСТВО Empty
ПисанеЗаглавие: Re: ЗА СМЕХОТВОРНОТО НИ НАРОДНО ТВОРЧЕСТВО   ЗА СМЕХОТВОРНОТО НИ НАРОДНО ТВОРЧЕСТВО Icon_minitime

Върнете се в началото Go down
 
ЗА СМЕХОТВОРНОТО НИ НАРОДНО ТВОРЧЕСТВО
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
i ! Форумът на Новото Време Ви Казва – Bonis nocet, qui malis parcit ! i :: *** :: Форумът на Новото Време – натисни ТУК!-
Идете на: