i ! Форумът на Новото Време Ви Казва – Bonis nocet, qui malis parcit ! i
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

i ! Форумът на Новото Време Ви Казва – Bonis nocet, qui malis parcit ! i


 
PortalИндексГалерияТърсенеПоследни снимкиВходРегистрирайте се
Търсене
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Keywords
белопойчева изворски силвина Георги негър
Latest topics
» Нашият нов сайт - "Апокрифна Академия"
ЗА '' УЧТИВАТА '' ФОРМА НА ХОРАТА Icon_minitimeЧет Юни 22, 2017 8:13 am by форум

» Форумът на Новото Време, през 2016г
ЗА '' УЧТИВАТА '' ФОРМА НА ХОРАТА Icon_minitimeПет Сеп 09, 2016 8:16 am by форум

» ЗАЩО: '' НЯМА НЕНАКАЗАНО ДОБРО ''
ЗА '' УЧТИВАТА '' ФОРМА НА ХОРАТА Icon_minitimeПет Яну 08, 2016 1:01 am by Bebo

» Една светлинка изгасна от този свят...
ЗА '' УЧТИВАТА '' ФОРМА НА ХОРАТА Icon_minitimeПет Юни 13, 2014 9:05 am by kotarak777

» ОБРЪЩЕНИЕ ДО ФОРУМА XCOMBG. NET :)
ЗА '' УЧТИВАТА '' ФОРМА НА ХОРАТА Icon_minitimeЧет Апр 03, 2014 3:08 pm by Лѝмона

» ...ЗА СМИРЕНИЕТО
ЗА '' УЧТИВАТА '' ФОРМА НА ХОРАТА Icon_minitimeЧет Апр 03, 2014 2:42 pm by Лѝмона

» Единствената истинска гледна точка на Вегетарианство и следващият му етап Веганство.
ЗА '' УЧТИВАТА '' ФОРМА НА ХОРАТА Icon_minitimeПет Мар 28, 2014 6:57 pm by Лѝмона

»  НЕЩА, КОИТО ДОКОСВАТ...
ЗА '' УЧТИВАТА '' ФОРМА НА ХОРАТА Icon_minitimeПет Мар 28, 2014 9:44 am by kotarak777

»  ЩО Е ТОВА НЕЩО МОРАЛНА ШИЗОФРЕНИЯ
ЗА '' УЧТИВАТА '' ФОРМА НА ХОРАТА Icon_minitimeЧет Мар 27, 2014 12:17 pm by kotarak777

Май 2024
ПонВтоСряЧетПетСъбНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
КалендарКалендар

 

 ЗА '' УЧТИВАТА '' ФОРМА НА ХОРАТА

Go down 
3 posters
АвторСъобщение
pira(N)ha

pira(N)ha


Rara Avis : 220

ЗА '' УЧТИВАТА '' ФОРМА НА ХОРАТА Empty
ПисанеЗаглавие: ЗА '' УЧТИВАТА '' ФОРМА НА ХОРАТА   ЗА '' УЧТИВАТА '' ФОРМА НА ХОРАТА Icon_minitimeПон Дек 09, 2013 7:07 am

Какво ни говори учтивата форма ''Вие''.
Ооо...много неща...това е една от многото изродени приумици на егото - начин негов да се отдели, раздели и изроди от цялото, от целия организъм.
Не знам защо, винаги, когато водя разговор с някой на ''ВИЕ'' се чувствам крайно неудобно, притеснен и не естествен. Много ми е смешно, когато хората дори немогат правилно да използват учтивата форма, например: ''Вие ималИ ли сте усещането...'' вместо ''Вие имал ли сте усещането, че еди какво си...'' - звучи ми сякаш събеседника ми страда от остра форма на психоза и ме вижда мултиплициран, а аз пък от своя страна се чувствам клониран и несъзнателно се оглеждам за двойници.
Много хора обичат да се прикриват зад 'учтивата форма'. Хора, които подсъзнателно разбират, че не струват много и държат на всяка цена другите да се обръщат мултиплицирано към тях, тоест, да им говорят на 'ВИЕ'. Така егото им ликува, защото се чувства голямо и охранено и по - високо от другите.
Аз съвсем не мисля, че УЧТИВАТА ФОРМА има нещо общо с уважението към самия човек. Напротив, ако човек умее да гледа по надълбоко, това да се изкараш по добър, висше стоящ и вещ от другия е завоалирана форма на неуважение или съответно на принижение.
Според мен, ранга, титлата, статуса, не трябва да се издигат на пиедестал и да им се кланяме и раболепничим, макар и несъзнаващо, по този ''учтив'' начин. Всичко това са илюзорни и фалшиви степени на човешкото его, които ни пречат да покажем човешкото в нас. И ни стряскат, и ни плашат и се чувстваме изгубени. Жалко, че това постепено се е превърнало в култура, ' естествен' начин на поведение, което винаги носи със себе си своето подсъзнателно послание, а то е : ''Ти си отделна частица, ти си сам, ти си нищожен''
Уважението е невидима величина и при разговор си личи от тона, тембъра, мимиките и жестовете и всички други начини на комуникация. '' Вие'' формата е една празна дума, която най - малко носи уважение, това за което ,уж, е създадена ''учтивата форма''.
Нима не мога да кажа: Вие, доктор Василев ( например ) сте кръгъл идиот!
или : Г-н директор, Вие сте егати бастуна! ...в такива случай , дали ще е 'ТИ' или 'ВИЕ' няма особено значение, но когато е ' ВИЕ ' , това значи просто инерция от един навик.
Винаги ми е било смешно и неестествено, един мой познат( руснак ) как ковори с майка си на ''ВИЕ''  и с други негови близки и роднини, които цял живот познава. Чувствам се толкова неловко около тях. От всички тея 'УЧТИВИ'' обръщения струи помпозност и подправеност. Забелязвам, че аз когато си говоря със същите негови роднини тяхното отношение към мен е много по-топло и човешко и няма никакво напрежение. Ето за това говоря. Когато се включи '' ВИЕ '' формата в общуването, разговора става непълноценен. Душата се свива и потоците от енергия секват. Човек се чувства сам, отделен и фалшив.
Етикета на поведение е нещо толкова неразбрано от хората, толкова колкото и Библията. Ами какво се учудваме, то и с  двете неща  боравят същите тия хора. Боже, дай ни повечко светлина, тъмно е . Защо забрани крушките от 100 вата!?
Върнете се в началото Go down
Лѝмона

Лѝмона


Rara Avis : 706

ЗА '' УЧТИВАТА '' ФОРМА НА ХОРАТА Empty
ПисанеЗаглавие: Re: ЗА '' УЧТИВАТА '' ФОРМА НА ХОРАТА   ЗА '' УЧТИВАТА '' ФОРМА НА ХОРАТА Icon_minitimeЧет Дек 12, 2013 9:03 am

pira(N)ha написа:
Какво ни говори учтивата форма ''Вие''.
Ооо...много неща...това е една от многото изродени приумици на егото...

Няма нещо, което да излиза от човека и да не е плод на сляпата къртица, наречена EGO SUM. Дори състраданието е вид его, но поне знакът е с положителна стойност.


Етикета на поведение е нещо толкова неразбрано от хората, толкова колкото и Библията.

Е така е, то като не разбираш един раздел от живота, не ти се удават и другите. Хората четат библията като сутрешния вестник и приемат нещата в нея дословно, а тя е пълна със загадки и сложни ребуси, които трябва да се обясняват от хора с акъл от типа Сократ или Грег Брейдън, щото ако се разяснява библията от поповете, спукана им е работата на хората, че то поповете освен злоба, алчност, лицемерие, високомерие и мракобесие, нищо друго нямат в себе си.


Ами какво се учудваме, то и с  двете неща  боравят същите тия хора. Боже, дай ни повечко светлина, тъмно е . Защо забрани крушките от 100 вата!?

Според мен това със забраната на 100 ватовите крушки има много дълбок смисъл...Когато крушката свети слабо, хем ти разваля очите, та после търчиш да даваш пари да си купуваш очила, хем ти помага да влизаш в депресия. Не случайно във Фун Шуй казват да се слага силно осветление, да озарява, да привлича по-добра Чи. А тука наще ше ми тикат в носа тея вредни и опасни крушки. Е няма, аз си купувам само крушки 100 вата ( има ги още тук таме) напук на всички, да ми е светло на душата. Щели да спестят 20-30 стинки. Абе какво ше спестят, хората не могат да се научат да си хвърлят боклука разделно дори, щото това ше спести сто пъти повече енергия, ама НЕ! Ще гори контейнерите за разделно хвърляне, пък ше се лигави да си слага 'икономични' крушки. Какво беше....евтин на брашното, скъп на триците...Тъпо.

А иначе, за обръщението 'Вие'...Ти гледаш темата от погледа на ''Законът за Единството'' и си много прав. Ако обаче в днешния измешан свят, един простак дойде и ми навлезе в територията с едно грубо 'ти', ще му направя веднага отметка да ми излезе от границите и пак да почука с  'уважителното' –Вие. Има голямо значение как казваш 'Ти' или 'Вие'. Ако си простак, което и от двете обръщения да изречеш, пак ще им сложиш гаден заряд.


Върнете се в началото Go down
Мирослава_2F




Rara Avis : 47

ЗА '' УЧТИВАТА '' ФОРМА НА ХОРАТА Empty
ПисанеЗаглавие: Re: ЗА '' УЧТИВАТА '' ФОРМА НА ХОРАТА   ЗА '' УЧТИВАТА '' ФОРМА НА ХОРАТА Icon_minitimeПон Мар 03, 2014 11:34 am

Съгласна съм, че т.нар. учтива форма на обръщение е престорена и изкуствена. Но и аз като Лимона не позволявам на всеки да ми се навира в пространството с директното "ти".
За мен "ти" е запазена територия за два вида хора: 1/за тези, които считам за близки и 2/за тези, които не са ми близки, но в дадения момент с думите си ги приземявам и назидавам по грубия начин /навирам ги с думи в....сещате се къде/... Very Happy 
Аз използвам "вие" за да държа на разстояние определени хора. Все едно им казвам: "Не те считам за достатъчно близък за да ти показвам душата си, искаш или не ще контактуваш с опаковката ми"...
Моят комплексиран и мазен началник - българин стотина пъти директно ми каза, че иска да му говоря на "ти" и на малко име.../не само на мен го е казал, а на всички - иска му се да го обичат и да го възприемат положително хората, като един от тях..../...Да, ама не. Аз упорито продължавам да използвам "вие" с него. Така му казвам: "Ти си мазен комплексар и аз не те приемам, ти нямаш нищо общо с мен и оставаш ОТВЪН! т.е. ще контактуваш само с опаковката ми, и то от немай къде. Не те харесвам и не ти вярвам"...
В този ред на мисли "вие" е много удобен инструмент в панаира на суетата в който живеем...
Върнете се в началото Go down
Sponsored content





ЗА '' УЧТИВАТА '' ФОРМА НА ХОРАТА Empty
ПисанеЗаглавие: Re: ЗА '' УЧТИВАТА '' ФОРМА НА ХОРАТА   ЗА '' УЧТИВАТА '' ФОРМА НА ХОРАТА Icon_minitime

Върнете се в началото Go down
 
ЗА '' УЧТИВАТА '' ФОРМА НА ХОРАТА
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1
 Similar topics
-
»  ЗА МИШКИТЕ И ХОРАТА
» ЗА МАСКИТЕ И ХОРАТА
» ЗА ЩАЙГИТЕ И ХОРАТА
»  ХОРАТА – ФОЙЕРВЕРКИ
» ХОРАТА НА МРАКА

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
i ! Форумът на Новото Време Ви Казва – Bonis nocet, qui malis parcit ! i :: *** :: Форумът на Новото Време – натисни ТУК!-
Идете на: